Narlı (Erdek) – Avşa Gezilecek Yerler

narli-koyu-erdek

Erdek Narlı Köyü, Türkiye’nin Balıkesir ilinin Erdek ilçesine bağlı bir köydür. Kapıdağ Yarımadası‘nın en batısında, Ocaklar ve İlhan Köyü arasında yer almaktadır. Küçük bir köy olmasına rağmen, son yıllarda artan pansiyon sayısı sayesinde oldukça yerli turist çekmektedir. Erdek merkezden sonra Ocaklar ve Narlı köyü sırası ile Kapıdağ yarımadasını oluşturan yerleşim birimleridir.

Tarihi

Narlı, denize yakın olmasından dolayı bütün sokakları denize açılmaktadır. Rumların yaşadığı dönemden kalma Aziz Dimitrios Kilisesi’nin yanı sıra, köyde rumlardan kalma eski evlerin yanı sıra şu anki mimariye uygun modern inşa edilmiş evlerle karşılaşmak mümkündür. Narlı Limanı köyün girişinde konumlanmıştır. Kapıdağ yarımadasında bulunan turistik bir belde olup, Paşalimanı adasının karşısında yer almaktadır ve büyük bir iskelesi mevcuttur. En yakın yerleşim yeri, ulaşımda araç ile içinden geçilen Ocaklar beldesidir.

Ulaşım ve Ekonomi

Narlı; Erdek’ten 40 dakika araç mesafesindedir. Deniz ve kültür turizmini bir arada yaşayabileceğiniz güzel ve şirin bir tatil köyüdür. Köyde bulunan PTT şubesi, ilköğretim okulu, sağlık evi ve asfalt yolu ile ulaşımı kolaydır.  Köyün ekonomisi ise balıkçılık, tarım ve turizm üzerine kuruludur. Yaz aylarında köyün ekonomisi de yükselmektedir.

İklimi

İklim olarak Türkiye’nin Marmara Bölgesi’nin genel iklim etkisi altında olup, bir kısmı yazlık sitelerden oluşmaktadır. Gelenek, görenek ve yemek kültürü hakkında yeterli bilgi bulunmasa da, günümüzde Girit, Pomak ve Batı Trakya göçmeni Türkler’in yaşadığı bir köydür.

Doğal Güzellikleri

Narlı Köyü, doğal güzellikleri, tarihi dokusu ve sakin atmosferiyle ziyaretçilerine huzurlu bir tatil deneyimi sunmaktadır.

Konaklama

Narlı köyü, son yıllarda artan pansiyon ve otel sayısı sayesinde konaklama konusunda ziyaretçilerine geniş seçenekler sunuyor. Narlı’da konaklama yapmak isteyenler, pansiyon ve otel seçenekleri arasından tercih yapabilirler.

Erdek Narlı Köyü’nden Gestaş ile Avşa, Balıklı ve Marmara Adası‘na arabalı feribot ile yolculuk yapılmaktadır.

Bölgedeki Yakın Diğer Otel ve Pansiyonlar

Önerdiğimiz Oteller

0537 039 57 54

Doğa Apart Avşa

0545 251 70 11

Heramis Apart Avşa

0850 241 22 44

Joey Apart Avşa

0507 570 70 03

Görkem Apart Avşa

0535 739 97 44

Yüksel Apart Avşa

0535 462 30 11

Erdi Apart Avşa

0539 487 51 00

Lara Zeynep Apart Avşa

0530 047 03 30

Grand Avşa Beach Hotel