Kapıdağ Yarımadası’nda Gezilecek Yerler

kapıdağ yarımadası

Balıkesir’in Erdek ilçesinde bulunan Kapıdağ Yarımadası Marmara Adası’nın bulunduğu Avşa Adası, Yiğitler, Marmara, Topağaç, Saraylar, Asmalı, Gündoğdu mahallerini içine alan yarımadadır. Geçmişi antik çağlara kadar dayanan bu adanın yüz ölçümü yaklaşık 300 kilometrekaredir. Bölge yüksek dağları ve zengin su kaynakları ile tanınmaktadır. Ayrıca Yarımada bölgesinde yaklaşık 17.686 hektarlık bir orman bulunmaktadır.

Geçmiş dönemlerden bu yana coğrafi değişim ve oluşumlar sonrasında yarımadaya dönüşmüştür. Kapıdağ Yarımadası’nda çok fazla girinti ve çıkıntı ile karşılaşabilirsiniz.  Genellikle Akdeniz iklimine benzer ve rüzgarlı bir havası vardır.

tatlısu

Kapıdağ Yarımadası’nda Gezilecek yerler

  • Tatlısu

Merkeze göre biraz daha sakindir. Bu yüzden tatil yapmak istediğinizde kalacak yerinizi Tatlısu’da seçmeniz doğru olabilir. Ayrıca otel veya pansiyon yerine kampta kurabilirsiniz.

  • Ocaklar Köyü

Ocaklar Köyü, Kapıdağ’ın en eski köylerinden bir tanesidir. Ayrıca coğrafi konum itibari ile Erdeğ’in en güzel yerine sahip diyebiliriz. Yaklaşık 3 km sahile sahip olan Ocaklar Köyü bölgeyi ziyaret eden turistlerin ilk ziyaret ettiği yerlerden bir tanesidir.

  • Narlı Köyü

Rahat ve huzurlu bir tatil yapmak isteyenler için mükemmel bir köydür. Adaların tam karşısında bulunması nedeniyle harika bir manzarası bulunmaktadır. Ayrıca Kapıdağ Yarımadası’nda bulunan birçok köy gibi sahile kurulmuştur.

  • Doğanlar Köyü

Eşsiz manzaralara sahip olan ve bölgede sıkça balıkçılara rastlayıp taze balıkları yiyebileceğiniz bir köy. Doğanlar Köyünden çok rahat bir şekilde Marmara adaları görebilirsiniz. Ayrıca geniş sahile sahip olması tatil yapacaklar için tercihler arasına eklenebilir.

  • İlhanlar Köyü 

Adanın en doğusunda yer alan bu şirin köyde turizm pek gelişmemiş olmasına rağmen köye yakın Büyükova son yıllarda gezginler ve tatilciler tarafından ilgi odağı haline gelmiştir. Bölgede az sayıda apart-pansiyon köye tatil için gelen misafirlere ev sahipliği yapmaktadır.

kapidag-yarimadasi-buyukova

Kapıdağ Yarımadası Kamp Alanları

Kapıdağ Yarımadası kamp yapmak için oldukça elverişli durumdadır. Güvenlik önemleri alınmış ve özen ile hazırlanmış kamp alanlarında isterseniz kendi çadırlarınızı kurabilir isterseniz hazır çadırları kullanabilirsiniz. Ayrıca ücretlerinde çok uygun olması tatil severleri sevindiriyor. Kamp konusunda belki de Türkiye’de tatil yapabileceğiniz en güzel yerlerden biri diyebiliriz.

Kapıdağ Yarımadası, genel itibari ile zengin görsellere sahip ve özen ile hazırlanmıştır. Ayrıca tatiliniz uzunsa, farklı koylarda kamp çadırları kurabilir ve eşsiz tatil geçirebilirsiniz. Bölgede keşfedilmemiş, keşfedilmeye hazır birçok koylar bulunmaktadır.

Bölgedeki Yakın Diğer Otel ve Pansiyonlar

Önerdiğimiz Oteller

0507 949 18 39

Efe Suit Apart Avşa

0534 557 50 26

Truva Apart Avşa

0535 739 97 44

Yüksel Apart Avşa

0507 570 70 03

Görkem Apart Avşa

0530 063 12 63

Öz Yaren Apart Avşa

0541 202 08 45

Alperen Apart Avşa

0543 479 71 65

Ceren Apart Avşa

0530 047 03 30

Grand Avşa Beach Hotel

0542 829 07 70

Temel Motel 1 Avşa

avşa Adası Apartları
x