Marmara Adası

marmara adası

Marmara Adası, Marmara Denizi’nde bulunan ve Türkiye’nin en büyük adalarından biridir. Adanın tarihi dokusu, doğal güzellikleri ve balıkçılık geleneği, turistlerin ilgisini çekmektedir. Marmara Adası’na ulaşım İstanbul’dan İDO, Tekirdağ’dan Adalar 1, Öz Kaptan, Ömer Kaptan, Marmara Roro ve Erdek’ten Gestaş, Adalar 1 ve Marmara roro gemileri ile ulaşım sağlanır.

marmara adası

Marmara Adası, Balıkesir ilinin Erdek ilçesine bağlıdır ve Marmara Denizi’nin güneyinde yer almaktadır. Adanın tarihi MÖ 3. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Antik dönemde “Prokonnesos” olarak bilinen ada, Bizans İmparatorluğu döneminde önemli bir merkez haline gelmiştir. Adada bulunan antik kalıntılar ve tarihi yapılar, tarih severlerin ilgisini çekmektedir.

Ada, doğal güzellikleri ile de ünlüdür. Adada bulunan Aydıncık Koyu ve Kırkkuyular Vadisi, ziyaretçilerine eşsiz manzaralar sunmaktadır. Ayrıca adanın zeytin ağaçlarıyla kaplı tepeleri, trekking ve yürüyüş yapmak isteyenler için ideal bir ortam sağlamaktadır.

Adada yer alan balıkçılık geleneği ise adanın en önemli özelliklerinden biridir. Marmara Adası, çipura ve levrek gibi birçok deniz ürünü bakımından zengin bir bölgedir. Adada bulunan restoranlar, bu ürünleri özel olarak pişirerek ziyaretçilere sunmaktadır.

Tarihi dokusu, doğal güzellikleri ve balıkçılık geleneği ile turistlerin ilgisini çeken bir adadır. Eğer tatil planınızda burası varsa, tarihi ve doğal güzelliklerini keşfetmek için mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.

Bölgedeki Yakın Diğer Otel ve Pansiyonlar

Önerdiğimiz Oteller

avşa Adası Apartları
x