Koyun Adası – Avşa Gezilecek Yerler

koyun adası

Koyun Adası, Marmara Denizi’nde Paşalimanı Adası ile Avşa Adası arasında yer alan bir adadır. Yüzölçümü 1,7 km2 olan ada, Balıkesir iline bağlıdır ve İstanbul’a 65 deniz mili mesafededir. Adanın güney ucunda 19 yazlık yapı ve iki adet iskele mevcuttur.

Koyun Adası, genellikle yılın büyük kısmında kuzey doğu rüzgarı (poyraz) etkisi altındadır. Ada, yaklaşık 400 dönümlük bir alana sahiptir ve 1970’li yıllarda parselasyona tabi tutulmuş olup, müstakil tapuları mevcuttur. Geriye kalan 1300 dönüme yakın kısım müfrez tarla vasfında bulunmaktadır.

Adada kullanım suyu ihtiyacı kıyıya açılmış kuyularla, elektrik ihtiyacı ise güneş enerjisi panelleri veya jeneratör ile sağlanmaktadır. İçme suyu ve diğer ihtiyaçlar yakın bulunan adalardan taşıma yoluyla temin edilmektedir. Ada ziyareti için tekne sahibi olmak veya kiralamak gerekmektedir.

Koyun Adası‘nın berrak, temiz ve doğal bir denizi bulunmaktadır. Adada birbirinden güzel plajlar da bulunmaktadır. Ada, çevresindeki diğer adalarla birlikte, doğal güzellikleri, temiz denizi ve sakin atmosferiyle turistlerin ilgisini çekmektedir. Ayrıca Paşalimanı adasına elektrik gelmesini sağlayan deniz altı elektrik kablosunun adanın güney burnunun yaklaşık 0.5 mil açığından geçmesi, adanın gelecekte önemli bir yatırım potansiyeline sahip olabileceğine işaret etmektedir.

Koyun Adası’na ulaşım Avşa, Marmara ve Paşalimanı’ndan küçük kayık, tekne gibi deniz ulaşım araçları ile sağlanmaktadır.

Bölgedeki Yakın Diğer Otel ve Pansiyonlar

Önerdiğimiz Oteller