Avşa Adası Nerede?

Avşa Adası nerede? Marmara Denizinde olan Avşa Marmara Adalar ilçesi Balıkesir ilindedir. Kapıdağ yarımadasının karşısında kalan ada Marmara Bölgesi’ndedir. 

avşa adası harita

Avşa Adası Nerede?

Avşa Adası Marmara Denizi’nin ortasında Kapıdağ Yarımadası’nın uzantısında oluşmuş adadır şeklinde açıklayabiliriz. Avşa’nın Türkiye Cumhuriyeti döneminde ilk ismi Türkeli’dir. 2005 yılında isim değiştirmiştir. Halk arasında Şarap Adası olarak ta ünlenmiştir. Rumlar döneminden kalma ismi de Afissia’dır. Avşa’da İstanbul’a yakın olmasına rağmen İstanbul’a hiç benzemeyen Marmara’dan Çanakkale Boğazına kucak açmıştır ve Ege havası vardır.

Marmara Bölgesi’nin şirin tatil beldesi ada yaz aylarında doluluk oranı ile dikkat çekmektedir.  Marmara Deniz’inde 12 takım adaların içinde en büyük 3 adadan biridir.

Avşa Nereye Bağlıdır?

Marmara Adası’na bağlı tatil köyü olan Avşa Adası, geçtiğimiz yıllarda Balıkesir’in Büyükşehir olması ile birlikte Belediye statüsünden mahalle statüsüne geçmiştir. Balıkesir Büyük şehir iline bağlı olan Marmara Adalar Belediyesi’nin bir mahallesidir. Balıkesir’in il sınırlı içerisindedir.

Avşa Adası’na Nasıl Gidilir?

Dört tarafı sular ile kaplı bir ada olduğu için akla ilk olarak peki Avşa Adası’na nasıl gidilir sorusu geliyor.

Erdek’ten Ulaşım

Erdek’ten Avşa adası’na ulaşım 2 saattir. Tekirdağ ve İstanbul’dan da feribotlarla gidilir.

Tekirdağ’dan Ulaşım

Yaz-kış Tekirdağ’dan Ömer Kaptan, Yavuz Naz, Öz Kaptan, Yener C arabalı vapurları ve Erdek’ten Gestaş arabalı vapurları ile gitmeniz mümkündür.

Bandırma’dan Ulaşım

Eğer İstanbul’dan Bandırma istikametine İdo ile geldi iseniz Bandırma’dan 15 dk. mesafedeki Erdek’e geçip buradan Avşa’ya gemi ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

İstanbul’dan Ulaşım

İstanbul‘dan bahar ve yaz aylarında düzenli olarak İdo seferleri Yenikapı, Bostancı ve Silivri‘den gerçekleşmektedir. Kış aylarında eğer İstanbul’dan yolculuk yapacak iseniz Tekirdağ Akport Gümrüklü Limanı’na giderek buradan kalkan Tekirdağ Avşa Gemi Seferleri tercihini kullanabilirsiniz.

Bursa’dan Ulaşım

Bursa’dan ulaşım sağlayacak iseniz yine Erdek-Avşa seferlerini kullanmanızı öneririz. Bursa Mudanya’dan Avşa’ya direk vapur maalesef yoktur.

Avşa Adası’nda Nerede Kalınır?

Yaz aylarında Ada otelleri konseptinde farklılığını gerek eğlence hayatının hızlılığı gerekse konumu itibari ile ortaya koyan Avşa Adası’nda kışın açık oteller de bulunmaktadır. Sezon mayıs ayında başlar eylül sonuna kadar devam eder.

Sayısı az olsa da kış aylarında Avşa’da açık restaurant ve cafe bulmanız da mümkündür. Ada’da kış aylarında hız kazanan inşaatçılık sektörünün çalışanları aslında gayet keyifli bir yaşamda sürebilirler. Yaz ayları için sezon Haziran ayı ortasında başlar Eylül ayı ortasına kadar devam eder. Bu zaman diliminde istediğiniz fiyatlarda otel veya apart bulmanız mümkündür. Tek yapmanız gereken sitemizden araştırma yapıp Avşa Adası Otelleri için rezervasyon yapmanızdır. Konum itibari ile adaya gelmeden önce mutlaka araştırma yapıp önceden rezervasyon yapmanızı da öneririz.

Avşa Adası’nda Otel veya Pansiyon Kiralamak?

Masmavi suları ve altınkumu ile size mükemmel bir tatil deneyimi yaşatan Avşa Adası bilindiği üzere turizm kentidir. Avşa’da sezon hazırlıkları Mart-Nisan aylarında başlar. Eğer sizde bu güzel tatil kentinde bir otel sahibi olmak istiyorsanız bu zaman dilimlerinde adayı ziyaret edip bir apart,pansiyon yada otel satın alıp yada kiralayıp işletebilirsiniz.

Avşa Adası’nın Denizi Nasıldır ?

Marmara’nın bilindiği üzere yüzey suları çok fazla tuzludur. Bu tuz oranı 22’dir. 15-20 metrelik bir katmana sahip bu yüzey sularının sıcaklığı 24 civarında iken Ege’ye doğru yüzey Karadeniz’e doğru dip akıntısı olur. Avşa 20,62 km2 yüzölçümü ile çevresinde 33 kilometrelik bir yol bulundurmaktadır. Arazi yapısı bakımından kumlu topraklar görülür. İstanbul’a 65 mil uzaklıktadır. Avşa Adası dördüncü zamanın sonunda diğer adalar gibi denizin yükselmesiyle Kapıdağ Yarımadası’ndan ayrılmıştır. Avşa Adası en soğuk günlerini Ocak ayında, en sıcak günlerini Temmuz en yağmurlu günlerini de Aralık ayında görmektedir.

Avşa Adası’nda Neler Yapılabilir?

Denizin, sahilin, plajların bütün güzelliğinden yararlanmış Ada Karası üzümlerinden yapılan dünyaca ünlü şaraplardan yudumlarken gün batımının keyfini çıkarmış denizimizden çıkan tüm mahsullerin tadına bakmışlardır. Bunun sonunda büyük bir memnuniyetle adamızdan ayrılmışlardır.

Avşa Gece Hayatı

Bunların dışında Avşa Adası’nda gece hayatı hızlı,eğlenceli geçmektedir. Gece sahillerde canlı müzik keyfini çıkartabilirsiniz. Aynı zamanda tanz, club liatris ve arena disko gibi yerlerde eğlenceyi zirveye çıkarabilirsiniz. Sahil boylarında ve caddelerde barları bulabilirsiniz. Popüler barlar; Martı, Squadron, Cadde ve Yaren Türkü Evi’dir.

Avşa Adası’na Gelmeden Önce!

Avşa Adası’na rezervasyonsuz geliyorsanız sıkıntı çekebilirsiniz. Bazı zamanlarda özellikle Bayramlarda ada full çekmektedir. Gelmeden önce rezervasyon yaptırmaya özen gösterin. Rezervasyon yaptırdığınız işletme ile hemen anlaşmamız iyi olur her zaman alternatiflere göz atın çünkü fiyatlar bazı yerlerde çok uçuk olabiliyor. Kimliksiz konaklama yapan yerlerde bulunmayız.

 Avşa Adası Nerede? Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir