Enjeksiyon Makinesi Nedir?

Günlük hayat içerisinde plastik malzemeler daha uygun fiyat avantajında bulunması nedeniyle oldukça fazla kullanılmaktadır. Plastik maddelerin sıcaklık yardımıyla eritilerek hammadde haline dönüştürülmesi ve daha sonra ise bir kalıp içine dökülüp soğutularak kalıplarla şekil verdirilmesi işlemi için kullanılan makineler, enjeksiyon makinesi olarak adlandırılır.

Bir plastik enjeksiyon makinesinin üç ana parçası bulunmaktadır. Enjeksiyon ve soğutma sırasında kalıbı sıkılaştırarak basınç altına alan kapama ünitesi, granür halindeki malzemenin hazneye dökülerek, kalıbın içerisine gönderilmesine yarayan enjeksiyon işlemi ve sonrasında kalıp bölümü kullanılarak, plastik maddenin yeniden üretim işlemi gerçekleştirilmektedir. Bunun için belirlenen parçalarla sunulan aşamalar ise;

  • Kapama,
  • Enjeksiyon,
  • Ütüleme,
  • Soğutma,
  • Kalıp açma ve
  • Çıkarma’dır.

Enjeksiyon Makineleri Ne İşe Yarar?

Plastik maddelerin üretimi için kullanılan ve enjeksiyon presi olarak da adlandırılan enjeksiyon makinesi;  atıl durumda bulunan plastiklere yeniden hayat verilmesi için kullanılan özel ürünlerdir. Piyasada genel anlamda yatay konumda kalıp sıkıştıran makineler olsa da yüksek basınç gerektiren ürünler için sabitlenme gerektirmeyen dikey kalıplı ürünlere de rastlanılabiliyor. Yaygın olarak kullanılan yatay makinelerin sabitlenmesi için sabit vida ve kelepçeler kullanılmaktadır.

Bu tarz makinelerde ürünün bulunduğu kısım sıcak ya da soğuk yollu olarak tercih edilebilir. Soğuk yolluk daha basit olmakla birlikte, sıcak yolluk tasarım ise daha detaylı bir işlemi gerektirmektedir. Sıcak yolluk gerektiren işlem esnasında dikkat edilmesi gereken nokta, soğutma sırasında dahi sıcaklığın sabit olmasıdır. Çıkarılan plastik ise bir sonraki işleme enjekte edilerek istenilen kalıp alması sağlanır.

Plastik Enjeksiyon Makine Türleri Nelerdir?

Plastik enjeksiyon makinesi piyasada üç çeşittir. Elektrikli, hidrolik ve hibrit olarak bulunan makineler içerisinde hidrolik olan dünyada en fazla kullanılan makine çeşididir. Sessiz çalışan ve elektrik enerji tüketimini düşürerek işletme maliyetini azaltan elektrikli makine ise piyasada oldukça pahalı bulunmaktadır. Bunun yanında hibrit tür makine ise hidrolik ve elektrikli makinelerin tüm özelliklerini taşıma düşüncesiyle üretilmiş olan ve üstün özelliklere sahip bir makine olarak karşımıza çıkmaktadır. https://www.sanayiden.com/enjeksiyon-makinalari-enjeksiyon-plastik-sanayi-urunleri internet sayfasını ziyaret ederek, bu ürünlere avantajlı fırsatlarla sahip olabilirsiniz!

Bölgedeki Yakın Diğer Otel ve Pansiyonlar

Önerdiğimiz Oteller

0545 251 70 11

Efe Apart Avşa

0549 670 58 44

Altınel Apart Avşa

0536 990 56 56

Aytaç Apart Avşa

0532 393 17 15

Cane Apart Avşa

0532 287 54 32

Lavinia Otel Yiğitler

0543 479 71 65

Ceren Apart Avşa

0545 251 70 11

Heramis Apart Avşa

0539 487 51 00

Lara Zeynep Apart Avşa

0541 202 08 45

Alperen Apart Avşa

0535 739 97 44

Yüksel Apart Avşa

avşa adası otelleri
x