Avşa Adası’nda Denize Girilecek Yerler Nereledir?

denzi avşa

Avşa Adası’nın merkez sahilinden denize girebilirsiniz; bu sahil yaklaşık 3 km uzunluğundadır. Ayrıca buradan tekne kiralayarak adanın koylarını gezebilirsiniz. Ada’nın güney bölgesinde, merkeze yaklaşık 5 dakika uzaklıkta bulunan Yiğitler Köyü yer almaktadır. Bu köyün plajında denize girebilir ve köyde bulunan iki türbeyi ziyaret edebilirsiniz.

 • Yiğitler Köyü’ne oldukça yakın bir mesafede Altınkum Koyu bulunmaktadır. Altınkum Koyu, ziyaretçilerin sıkça uğradığı bir plajdır ve buradaki kayalar, şahin kanatlarını andırması nedeniyle “Şahintepesi” olarak adlandırılır. Aynı bölgede bulunan bir restoran da hizmet vermektedir.
 • Karadut Koyu, Altınkum Koyu’ndan sonraki en popüler koydur. Uzun bir plaja sahip olan bu koyda denizin tadını çıkarabilir ve plaja yakın iki çay bahçesinde dinlenebilirsiniz. Koy, adını burada bolca yetişen karadut ağaçlarından almıştır.
 • sadece kadınlara özel olan Kadınlar Plajı da bulunmaktadır. Ancak burada kafe veya tuvalet gibi hizmetler bulunmamaktadır, bu nedenle ziyaret ederken bu detayı göz önünde bulundurmalısınız.

avşa adası denize girilecek yerler

Avşa Adası’nda Denize Girilebilecek 10 Yer

Avşa Adası, eşsiz plajları ve berrak deniziyle tatilcilerin ilgisini çeken bir destinasyon olarak öne çıkıyor. Adada, farklı atmosferlere sahip birbirinden güzel plajlar bulunmaktadır. İşte denize girebileceğiniz 9 harika plaj:

 1. Yiğitler Koyu: Avşa Adası’nın merkezine sadece 5 dakika mesafede bulunan Yiğitler Köyü’nde yer alan bu plaj, temizliğiyle ön plana çıkıyor. Ancak suyun hızla derinleşmesi nedeniyle çocuklu ailelere pek önerilmiyor.
 2. Altınkum Plajı: Altınkum Plajı, adını altın gibi parlak kumlarından alıyor. 3 ayrı plaj ve bir restoranın bulunduğu bu bölgede, halka ayrılan alanlarda plaj ücreti ödenmiyor. Şahintepesi’nin meşhur olduğu bu plaj, Avşa merkezden kısa bir mesafede bulunuyor.
 3. Çınar Koyu: Çınar Koyu, adını çam ağaçlarından alsa da aslında çok sayıda çam ağacının bulunduğu bir bölge. Hem özel plajlar hem de halk plajlarına ev sahipliği yapmaktadır. Ayanya beach gibi elit mekanlar da bu koyda yer almaktadır.
 4. Kumtur Plajı: Çınar Koyu’ndan sonra gelen Kumtur Koyu, belirli saatlerde minibüs servisleri ile ulaşılabilen adanın sağ köşesinde konumlanmıştır. Deniz derinliği bölgesel olarak değişmekle birlikte, ailelerin çocukları ile dikkatli olmaları önerilir.
 5. Kadınlar Plajı: Sadece kadınların girebildiği bu plaj, üzüm bağları içinden dar bir yolla ulaşılabilir. Erkeklerin pek tercih etmediği bu plaj, tekne veya yat gibi deniz taşıtlarının da nadiren geçtiği bir konumda bulunmaktadır.
 6. Tavşanlı Plajı: Adını taşıdığı gibi, Tavşanlı Koyu’na giderken yolda birçok tavşan görebilirsiniz. Bu sevimli hayvanlara zarar vermemek adına araç kullanırken dikkatli olmak önemlidir.
 7. Karadut Koyu: Karadut Koyu’nda deniz sığdır ve bölgede iki ayrı plaj bulunmaktadır. Dönemsel olarak şemsiye kullanımı ücretsiz olup, Avşalıların tercih ettiği tatlı içme suyu da burada mevcuttur.
 8. İncir Koyu: Çınar Koyu yakınlarında bulunan bu küçük plaj, sakin bir atmosfere sahiptir.
 9. Mavi Koy: Avşa Merkez’e sadece 15 dakika mesafede olan Mavi Koy, masmavi suyuyla adeta bir doğa harikasıdır. Bu bölge, suyun rengi nedeniyle “Mavikoy” adını almıştır.
 10. Merkez Plajı: Avşa Adası’nın merkezinde bulunan bu plaj, adanın canlı atmosferini ve şehir hayatını denizle birleştiren bir noktadır.

Avşa Adası’nın doğal güzellikleri, tarihi dokusu ve denizinin temizliği, tatilcilerin ilgisini çeken unsurlardır. Ada ayrıca gece hayatıyla da ünlüdür; gece kulüpleri ve barlar gece geç saatlere kadar eğlence sunar.

Avşa Adası’nda denize girilebilecek 9 yer!

 

Bölgedeki Yakın Diğer Otel ve Pansiyonlar

Önerdiğimiz Oteller