Ablasyon İşlemi Riskli mi?

Ablasyon; yok etme ve yakma anlamına gelir. Tedavi açısından anormal kalp ritimlerine sebep olan ufak bir kalp dokusuna uygulanan ablasyon işlemi, minimal kökenli invaziv prosedürlerden biridir. Bahsi geçen işlem ile kalbin anormal ritminin engellenmesi sağlanır.

Ablasyon Türleri Nelerdir?

Ablasyon türlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • İlk sırada kateter yer alır. Kalp dokusuna sıcak ya da soğuk enerjinin verilmesi ile kalp ritmini düzenlemeyi amaç edinen kateter, aynı esnada en yaygın ablasyon türlerinden biridir.
  • Cerrahi türden olanı ise elektrik sinyallerinin bloke edilmesini sağlar. Soğuk ve sıcak enerji yöntemi ile gerçekleştirilebilir.

Her iki tür de son derece faydalıdır. Ancak her zaman belirttiğimiz gibi tekrar şunu söylemeliyiz: Alanında uzman hale gelen doktorlar tarafından bu işlemler uygulanmalıdır. Çünkü risk faktörleri içeren uygulamalardır. İşini iyi bilen bir hekim size yardımcı olacaktır.

Laparoskopik Kalp Ameliyatı Nedir?

Laparoskopik kalp ameliyatı, geleneksel cerrahi yöntemlere oranla daha az invaziv bir prosedür olmaktadır. Bu yöntemde, cerrahi müdahale için çoğu zaman göğüs kafesi açılmaz. Bunun yerine cerrahlar, bir kamera ve özel cerrahi aletler içeren ince, uzun tüplerle donatılmış bir cihaz olan laparoskop kullanarak ameliyatı gerçekleştirirler.

Bu tür bir ameliyat, hastanın iyileşme sürecini hızlandırabilir ve daha az ağrı, enfeksiyon riski ve komplikasyonlarla karşılaşmasını sağlar. Laparoskopik kalp ameliyatı; kalp hastalıkları, kalp kapak hastalıkları, damar tıkanıklıkları ve konjenital kalp kusurları gibi çeşitli kardiyovasküler durumların tedavisi için kullanılabilir.

Ameliyat esnasında, cerrahlar özel olarak eğitilmiş bir ekibin yardımıyla minimal invaziv tekniklerle işlemi gerçekleştirirler. Fakat her hasta için uygun olmayabilir ve bazı durumlarda geleneksel cerrahi yöntemler tercih edilebilir. Laparoskopik kalp ameliyatları, teknolojik gelişmelerle birlikte kardiyoloji alanında önemli bir ilerleme olarak kabul edilmektedir.

Ablasyon işlemi her zaman güvenilir cerrahlar tarafından gerçekleştirilmelidir. Siz de hem güvenilir hem de kaliteli hizmet sunan bir hastane arıyorsanız doğru yerdesiniz demektir. Dilediğiniz zaman Gaziosmanpaşa Hastanesi’nden bu tür hizmetler alabilirsiniz.

Bölgedeki Yakın Diğer Otel ve Pansiyonlar

Önerdiğimiz Oteller